Päikeseenergiat on ka Eesti laiuskraadidel saadaval suures koguses ja see on üks puhtamaid energiaallikaid, mida energeetikas kasutada. PV paneelid (inglise keeles Photo Voltaic) toimivad päikese valguskiirguse mõjul seetõttu ei ole nii oluline nende ristisuunaline paiknemine päikesekiirgusega. Parima tootlikkuse saab siiski paigaldades paneelid ca 35 kraadise kaldenurgaga ja lõunasuunaliselt. Kuid näiteks hoone tarbimise profiil või ka kõikuv elektri börsihind võib muuta mõistlikumaks hoopis paneelide ida ja lääne suunalise paigalduse.
Eesti on pindalalt küll väike kuid ka meil on sõltuvalt asukohast päikesekiirguse kättesaadavus erinev. Parimat tootlust on näidanud PV jaamad Lääne-Eesti saartel ja rannikul kus päikesepaiste kestus on üle 1900 tunni aastas. Sisemaal on vastav arv 1650 tunni ligidal. Arvestada tuleks ka, et lõviosa toodangust langeb Eestis perioodile märts kuni oktoober, järelejäänud talvekuudel on jaam üldjuhul talveunes ja suurt tootlikkuse kasvu ei anna ka paneelidelt lume maha lükkamine.
Päikeseelektri süsteemid võivad olla nii võrguga ühendatud (on-grid; hübriid) kui võrgust lahus (off-grid). Võrguga ühendatud päikeseelektri süsteem toodab päevasel ajal energiat ja katab kõigi elektritarbijate hetkelist vajadust. Kui energiat jääb üle siis liigub see automaatselt läbi kahesuunalise elektriarvesti võrku. Kui energiat jääb puudu siis võetakse seda võrgust juurde. Süsteemi miinuseks on asjaolu, et elektrikatkestuse ajal ei toimi ka PV süsteem. Hübriidjaam toimib võrgutoite olemasolul sarnaselt on-grid jaamale kuid lisaks omatarbe katmisele hoolitseb ta selle eest, et ka aku saaks täis laetud, et salvestatud energiat õhtusel ajal kasutama hakata. Lisaks võimaldab hübriidjaam katta elektrikatkestuse ajal majapidamise elektrivajadust.
Võrgust lahus toimiv (off-grid) päikeseelektri süsteem vajab tööks igal juhul akusid. Kuna Off-grid süsteemid on üldjuhul suhteliselt kallid siis on eriti oluline, et need oleksid dimensioneeritud õigesti. Nii paneelide võimsuse kui aku mahtuvuse jaoks peaks võimalikult täpselt arvesse võtma kõikide ektritarbijate võimsusi, nende töötamise aega ööpäevas ja hoone energiakasutust üldiselt (kui suur on energiavajadus suvisel ajal kus päikesekiirgust on rohkem ning kui palju talvisel ajal kui päikesekiirgust on vähe).
Eestis on päikeseelektri tootjana võimalik liituda:
- Nanotootjaksloetakse alla 0,8 kW tootmisvõimsusega elektritootmisseadet, mis võimaldab tarbijal kohapeal toota osa vajaminevast elektrienergiast, nt mobiili laadimiseks, arvuti või televiisori vaatamiseks.
Liitumise kohta loe lähemalt: https://www.elektrilevi.ee/nanotootjale
- Mikrotootjaksloetakse kuni 15 kW Oled just õigel lehel kui oled eramaja omanik, korteriühistu või ettevõtte esindaja kes mõtiskleb päris enda päikeseelektri jaama üle või soovib selle kohta lisainfot.
Liitumise kohta loe lähemalt: https://www.elektrilevi.ee/vaiketootjale
- Elektritootjaksloetakse tootjaid alates võimsusest üle 15 kW. Oled just õigel lehel kui mõtiskled päris enda päikeseelektrijaama üle või soovid selle kohta lisainfot.
Liitumise kohta loe lähemalt: https://www.elektrilevi.ee/elektritootjale