Inverter on tootmisseade mis muundab päikesepaneelides genereeritud alalisvoolu meie igapäevaselt kasutatavale elektrivõrgule sobivaks vahelduvvooluks. Sõltuvalt sellest kas päikeseelektrijaam on ühendatud kohaliku elektrivõrguga või mitte, kas päikeseelektrijaam omab elektrienergia salvestusvõimet või mitte, kasutatakse päikeseelektrijaamade ehitamisel ka erinevat tüüpi invertereid. Enamus suuremaid inverterite tootjaid toodab mitut erinevat tüüpi invertereid. SigmaSystems kasutab põhiliselt tuntud Euroopa tootjate, nagu Fronius, SMA, SolarEdge ja ka Aasia tootjate Solplanet, Huawei, Deye, Hoymiles, invertereid.
Kohaliku jaotusvõrguga ühendatud päikeseelektrijaamade (nn “on-grid” jaamad) ehitamisel tohib kasutada ainult jaotusvõrgu poolt aktsepteeritud invertereid. Vastav nimekiri on leitav jaotusvõrgu operaatori kodulehelt. On-grid inverterid omakorda võivad olla võimelised juhtima nende külge ühendatud akusid (akupanku) või mitte. Salvestusvõimaluseta inverterid suudavad toimida ainult võrguühenduse olemasolul, mis tähendab, et selline päikeseelektrijaam suudab elektrienergiat toota ainult juhul kui võrguühendus on olemas. Võrguühenduse katkemine seiskab sellise päikeseelektrijaama. Salvestamisvõimalusega (inverteri külge ühendatud akupangaga) on-grid invertereid nimetatakse hübriidinverteriteks. Nemad suudavad nende külge ühendatud tarbijaid elektrienergiaga varustada ka juhul kui võrguühendus katkeb (juhul kui kaitstud tarbijate ehk nn backup liin on välja ehitatud). Sel juhul varustab hübriidinverter tarbijaid elektrienergiaga kas inverteriga ühendatud päikesepaneelides toodetava või juba akudesse salvestatud energia arvelt, senikaua kuni päikesepaneelid energiat toodavad või akudes energiat jätkub. Hübriidinverterid ei ole ettenähtud toimima pidevalt ilma välisvõrgu ühenduseta.
Kui soovitakse ehitada päikeseelektrijaam, mis ei oma võrguühendust (nn “off-grid” jaam), siis tuleb kasutada ka vastavaid off-grid invertereid. Tüüpiline off-grid inverter omab salvestusvõimet akudesse, temaga on enamasti ühendatud päikesepaneelid (põhiliselt akude laadimiseks) ja enamasti saab off-grid päikesejaama akusid laadida ka kas diisel- või bensiinigeneraatorist. Tuntuim off-grid inverterite tootja on Victron. Off-grid päikesejaama inverter suudab iseseisvalt genereerida elektrivõrgu taktsagedust.
On-grid inverterite hulka kuuluvad ka mikroinverterid. Mikroinverterid on mõõtmetelt väiksemad, paneelide alla kinnitusdetailide külge paigaldatavad kas 1- või 3-faasilised inverterid. Tavaliselt on mikroinverter ettenähtud 2 kuni 6 päikesepaneeli ühendamiseks mikroinverteri külge. Mikroinverterid võimaldavad ehitada päikeseelektrijaamu liigendatud katustele, kus päikesepaneele tuleb paigaldada mitmesse eri suunda. Mikroinverterid ühendatakse jadasse 220 V pingega vahelduvvoolu toitekaablitega mis omakorda ühendatakse kinnistu vooluvõrku.
Liigendatud katustele päikesepaneelide paigaldamiseks saab mikroinverterite asemel kasutada ka optimeerijaid koos optimeerijate juhtimisvõimet omava inverteriga (SolarEdge, Huawei, Deye). Päikesepaneelid ühendatakse inverteriga tavaliselt jadadena (stringidena). Kui jada mõni paneel on varjus, siis väheneb oluliselt selle stringi võime energiat inverterisse toimetada. Optimeerija on seade mis paigaldatakse paneelide alla ja mis paneeli varjus olemise korral võimaldab ülejaanud samas jadas olevatel päikesepaneelidel inverterisse elektrienergiat toota.
Nii mikroinverteril kui ka optimeerijatega päikeseelektrijaamal on lisaks kasutamisele liigendatud katusel ka veel muid olulisi eeliseid:
- Moodulipõhine monitooring – Võimaldab kui mitte iga päikesepaneeli toodangut jälgida siis vähemalt iga MPPT sisendi (mikroinverteri puhul kuni 2 paneeli). See lihtsustab oluliselt ka päikesejaama hooldust!
- Ohutus – võrguelektri kadumisel (kas voolukatkestus või tahtlik väljalülitus avariiolukorras), on ka alalisvooluahelates madal pinge, mis ei inimest ei ohusta.
- Varjutus ühel päikesepaneelil ei mõjuta päikese käes olevate päikesepaneelide toodangut. See võimaldab olenevalt katusest suurendada toodangut 5-30% võrreldes tavainverteriga süsteemiga
SigmaSystems OÜ projekteerib iga päikesejaama kliendi vajadusest lähtuvalt. Kuna me ei ole seotud vaid ühe inverteri tootjaga, võid olla kindel, et meilt saad sobivaima tehnilise lahenduse vastavalt oma majast ja elektritarbimisest tulevatele eripäradele.